Основни подаци о мени

Моја слика
Rođena 1985. u Šibeniku, Hrvatskoj. Detinjstvo i školovanje provodim u Tivtu, Crnoj Gori. Po završetku gimnazije u Budvi selim se za Novi Sad gde završavam studije pedagogije na Filozofskom fakultetu. Školu digitalne fotografije završavam na Ars Akademiji u Novom Sadu. Član sam Ars Akademije, udruženja ljubitelja i majstora umetnosti i nauka. Do sada sam imala više kolektivnih i jedno samostalno izlaganje fotografija. Nomadski duh se ne završava ovde, nastavljam ga dalje, daleko.

уторак, 8. октобар 2013.

Hvala ti Nina

Nina, hvala ti za one noći kad neotuđeni postanu otuđeni, pa se sakriju u senku svoje osamljenosti. Hvala ti što se uz tebe baš super slaže vino sa sodom ''Kao nekad'' unutra. Zajedno ste ferveks za melanholiju. Hokus pokus za amneziju svakodnevnice. Zahvaljujem.
Sincerely yours..

...Lord...don't you see me down here prayin'?...
...but the Lord said, go to the devil...


   
 Još jedna za drogiranje gđom Ninom



                                            



субота, 5. октобар 2013.

Dunavskom magistralom, Smederevska tvrđava


..."Kakav grad, po jačini i neosetljivosti,
reći ćeš da je nebeska kula.
To je mjesto takvo da ti se čini,

kao da sunce u svom sjaju sipa biserna zrna.
U bedeme njegovih kula mogu udariti samo ribe,
svojim čelom,
 i svud oko njega iskopani su šančevi,kao nebeske provalije."...








...Svoje putovanje nastavljam prateći neke nove reke. Putevima Ilira, Kelta, Rimljana, Austrougara i Turaka. Idući jedinim preostalim tragovima drevne prošlosti. Uz Dunav. Moj omiljeni. Gosodar među rekama. Svojom grandioznošću budi osećaj strahopoštovanja i divljenja. Zato je toliko i opevan. Čini mi se nemog bi nagovorio da progovori, slepog da progleda, a netalentovanom piscu pobudio bi literarne sklonosti. 
I baš tu, negde na ušću Jezave u Dunav, prosuh svoje sitne korake po dvoru Đurađa Brankovića i žene mu Jerine. Nađoh se na Smederevskoj tvrđavi. Dotaknuh stari kamen srednjovekovne Srbije. Udahnuh neke tajne, duboko zakopane i vremenom neotkrivene. Osetih duh nekog vremena dalekog iza nas, koji je ostavio tek po neki trag da ima nečim da nas zanima dok nagađamo kako je sve bilo. A sve je započeto ljubavnom pričom dvoje istorijskih likova. 










Srpski despot Đurađ Branković oženio je grčku princezu Irinu Kantakuzen, po srpskom Jerinu. Đurađ je opisan i naslikan kao visok, lep čovek, snažne građe i gospodskog lica. Guste brade, velikih brkova, duge kose i čelično plavih očiju. Priseban, rečit i ubedljiv. Izuzetno obrazovan, poliglota, diplomata, vojskovođa i pobožan. Najbogatiji evropski vladar svog vremena. Toliko je bio bogat da je dao 30 hiljada dukata da se u Smederevo prenesu mošti svetog Luke (jednog od četiri pisca jevanđelja) pa su mošti 1453. godine uz svčani doček i veliku ceremoniju prenešene u Smederevo, u crkvu Uspenja presvete Bogorodice. Smederevo tada postaje mesto gde se dešavaju čudesna isceljenja, naročito ozdravljenja od očnih bolesti. Jerina je posebno interesantna ličnost i o njoj se sukobe mišljenja. U narodu su je prozvali ''Prokleta Jerina''. Naslikana je kao visoka, vitka, pomalo hladnog pogleda. 1428. godine počeše da grade Smederevsku tvrđavu koja je bila njihov dvor, utočište i srpska prestonica, zbog čega su Smederevci izuzetno ponosni. Ono što mu daje vrednost i autentičnost jeste to da je jedini srpski srednjevekovni dvor čije su temelje gradili Srbi, ostale tvrđave podigli su ili Turci ili Austrougari.











I baš tu, ja se usudih da bacim pogled na odaje u kojim su sedeli i provodili vreme Đurađ i Jerina. Mesto gde su koračali na mermernim pločama, u zidinama od kamena dovučenog sa ostataka rimskih gradova Viminacijuma, Mons Aurusa, Marguma i Vinceja. Tu im muziku komponova kir Stefan Domestik, mnogo ranije od ostalih kompozitora crkvene muzike, a savetodavac im beše mitoropolit Atanasije. Jerina u njenoj dugačkoj crvenoj haljini od atlasa (svečanog svilenog materijala), ukrašenoj sa cvetićima, utegnutu oko struka i pripijenim rukavima. Tu su boravili, posmatrajući Dunav kroz raskošne dvorske prozore od murano stakla i smišljali planove koji će uticati na tok i stvaranje srpske istorije. 











U narodu su različito prikazani i opevani. Srpskog despota Đurđa su proglasili izdajnikom jer je u cilju očuvanja dobrih odnosa spletkario na turskom dvoru. Jednu ćerku Maru Branković dao je na udaju u harem turskog cara Murata II, a drugu ćerku Katarinu, ugarskom grofu Ulrihu Celjskom. A Jerina, ona je tek bila omražena. Srpska Marija Antoaneta. Postoje brojne legende o Jerini i svima poznat stih ''Grad gradila prokleta Jerina''. Grad je gradila i kletvu zaradila. Ohola Jerina, surova žena koja je od gladnog naroda uzimala jaja i koristila ih kao vezivni materijal za gradnju svog dvorca, ljude koji su odbijali kulučenje na dvorcu, odrubila bi im glave i zazidala u dvorac. Kao i priče o pohotnoj, uobraženoj, nezasitoj Jerini koja je proždirala svoje ljubavnike i kako bi sakrila njihove tragove bacala ih sa.. pa možda baš ovih kula kojim sada koračam :) Jerina se kasnije zamonašila, umrla je u Rudniku, a veruje se da je njen sin Lazar otrovao.











Postoje i druge priče, lepe priče, u koje ja više želim da verujem. Mišljenje je podeljeno, ima pisanih materijala gde se navodi da je Jerina ipak bila plemenita majka, dobra žena, podrška Đurđu, da je njihova ljubav bila jaka, jer ipak iz nje nastade petoro dece: Todor, Grgur, Stefan, Lazar i Katarina. Kao i to, da motivi zbog kojih su morali da postupaju onako kako su postupali, nisu potekli iz pohlepe i zla, već iz nastojanja da pomognu srpskom narodu. 
Ipak, ostaje nam samo da nagađamo scenario koji je tu bio ispisan i da zamišljamo kakva se predstava tu zapravo odigrala.


...''Ti si kao prokleta Jerina
moja ljubav ne znaci ti nista
da ponovo Smederevo gradiš
nosio bi kamen iz stalista


Ti si kao prokleta Jerina
moja ljubav ne znaci ti nista
na rukama nosio bih stene
da ponovo budes pored mene''... 











Stanovnik tvrđave



Pogled sa tvrđave na Dunav, Smederevo, Crkvu sv. Đorđa...











Na jednoj od kula, stoji natpis da je Đurađ podigao i izgradio ovaj dvor, od tada postoji trend da svaki graditelj upiše inicijale i datum na svojoj građevini. To je uglavnom prevaziđeno, međutim još uvek postoji na kućama u vojvođanskim selima, poput onog na kući moje bake.

Nastavljam putovanje još starijim tragovima, prema Viminacijumu...

Dunavskom magistralom II, Viminacijum

Putujem prema Viminacijumu, današnjem Kostolcu. Ulazak u Kostolac nije baš najlepši, dočeka vas prizor razbacanog smeća na zemlji, i dimčina koja se izvija iz tri ogromne termoelektrane. Ogromne mašinerije i trovači vazduha, toliko su velike da kilometrima obilaženja nikako ne izlaze iz vidokruga. 



Tu, na ušću Mlave u Dunav, nalazi se najznačajniji rimski grad i vojni logor koji je nastao u I veku. U vreme vladavine Hadrijana postaje municipijum, a za vreme Gordijana III diči se kao kolonija rimskih građana. Još u 17. veku, dolazili su istraživači i zanimali se za ovo mesto. Grof Marsilji i Feliks Kanic obilaze ga nekoliko puta i prave prve zabeleške o njemu. Kasnija ozbiljnija istraživanja urodila su plodom kod naših istraživača Mihajla Valtrovića i Miloja Vasića. Krajem 19. veka otkrili su nekoliko objekata, grobnica i ulicu sa vodovodnim cevima i kanalizacijom. Ulici daju ime po kraljici Dragoj, čime je kupuju da im daje dukate za dalja istraživanja. Dugo posle toga, Viminacijum biva zaboravljen, tek izgradnjom termoelektrana sedamdesetih godina, površinskim iskopavanjima dolazi do novih otkrića i ponovo započinju ozbiljna interesovanja i istraživanja. 





Grobnice i Mauzolej

Bio je to nekad lep i raskošan grad, bogat arhitekturom, hramovima i divnim vilama, velikim termama i amfiteatrom. Živelo je tu oko 45 hiljada ljudi koji iza sebe ostaviše dokaze brojnih umeća. Vrlo precizno i matematički sračunato sagradiše dugački Akvadukt koji im je omogućio dotok vode. Napraviše velike ulice sa kanalizacijom. Vešti za razne zanate, sa majstorskom finoćom i tehnikom millefiori praviše staklo. Duvanjem u kalup, livenjem i presovanjem praviše raznovrsne posude, bočice za mirisna ulja, čaše, krčage i pehare. Takođe, proizvodili su i keramiku, terakotu, opeku, svetiljke, vodovodne cevi i građevinski materijal. Grnčariju za svakodnevnu upotrebu, ali i posude čija namena nije baš jasna, pretpostavlja se da je služila za izvođenje rituala. Najznačajniji proizvod bio je, naravno, nakit. Odlikovao se bogatstvom izbora oblika, kao i materijala. Pravljen je od raznih metala ali i minerala. Osim dekorativne imao je i svrhu da zaštiti vlasnika od zla, a često su pravljene forme koje su ukazivale na pol ili društveni status. Kovali su i novac, srebrni i bakarni, sa likom aktuelnog cara.




Stojim na severnoj kapiji logora, Porti Praetoriji, na ogromnim popločanjima koja ukazuju na moćni odbrambeni sistem. Jer, Viminacijum stoji na raskršću zapada i istoka, na udaru napadača, koji su ga na kraju i uništili i zakopali kao Pompeje. Fascinantne su i rimske terme, one nisu služile samo za higijenu, već i za odmor i masažu, imale su kade sa toplom i hladnom vodom, bile su raskošne i ukrašene mozaicma. Otkriven je i Amfiteatar, njegovi temelji, koji se sada rekonstruišu sa ciljem da se napravi replika ove raskošne građevine. 



Porta Praetoria










Rimske terme






Amfiteatar i okolina


Koračam tlom i prašinom starom dve hiljade godina, dodirujem kamene ploče i rub grobnica u kojim počivaju možda carevi, možda njihovi rođaci, a možda obični građani koje je prolaznost života i vremena smestila tu gde jesu. Gledam u fresku prelepe devojke što je jednom naslika njen sluga slikar, zaljubljen u nju. Na zidovima oslikani simboli, neki paganski ali i oni hršćanski.    
Neke tajne ovde su zakopane da ih niko nikada ne pronađe. Ipak, neke tragove vreme ne može da zaboravi i sruši. Sačuvani su od zaborava, baš kao i one naše potkopane tajne i tragovi na duši, što nas nekad i neko duboko zagreba u srž našeg bića.




Arheolozi u poslu, upravo su otkrili rimsku ulicu, ovde negde dobih želju da i ja budem arheolog :)


Dunavskom magistralom III, Ram i Golubac

Ovo leto dobih želju da posetim Đerdap i ovim putovanjem sam mislila da će mi se želja ispuniti, međutim, stigla sam do Golupca i uspela samo da zakoračim u veličanstvenu Đerdapsku klisuru, jer se tu putovanje prekinulo (sticajem okolnosti). Ali, obećah sebi, u skorije vreme, možda kad bude toplije, eto mene na Đerdapu, u klisuri, u Kladovu, kod Trajanove table i na Lepenskom viru. Nakon Viminacijuma putovanje nastavljam prema Srebrnom jezeru, Ramu i Golupcu. Kraj je sezone pa je na Srebrnom jezeru bilo pomalo pusto i mirno. Dan je bio oblačan pa boja jezera nije bila onakva kakvom je opisuju. Kad je sunčano, kažu da površina jezera dobije srebrnkasti sjaj. Dopao mi se pejzaž i neka opuštajuća terapija ovog jezera, pogled u daljinu i mirnoća vode. Počela je jesen pa su paleta jesenjih boja i žuto-smeđe-zeleno platno u prvom planu. Ima nešto što mi se nikako nije dopalo, sav taj biznis pored, koji toliko ruži svu tu prirodu. Roštilj, palčinke, akcija, akcija, popust, sniženje, pljeskavica + pomfrit 200 dinara, reklama ova, bilbord onaj, sobe, sobe, sobe. Ta neka degutantna estetika seljačkog vašara za potrošačko društvo. Nikako ne ide uz ovo romantično mesto, slatku plažicu i čistu vodu.   
















Dalje nastavljam prema Ramu i Ramskoj tvrđavi. Još jedna zaostavština srednjevekovnih predaka. Ram je malo mesto, poprilično mirno i pusto. Po oblačnom danu nekako je i malo jezivo. Na ulici gotovo nema nikoga, tek po neki prolaznik. A onda, kad sam videla kuće, shvatih i zašto. Većina stanovnika Rama, ne žive tu, već u inostranstvu. Dođu ovde samo da sagrade raskošne vile i dvorce sa bazenima, kičerajskim fasadama, kapijama i naravno, skulpturama lavova. Da pokažu komšiji koliko su zaradili i stvorili tamo iza crte, živeći napaćeno i otuđeno. 
Pružih korake i po Ramskoj tvrđavi, kao turistički lokalitet prilično je zapuštena, nema ograđenih staza ni natpisa, smatram da je malo izignorisana. A šteta. Lepo je mesto, ima prelep pogled, odmah je uz Dunav, ogromna je. U svojoj lepoti nedostaje joj samo neko ko će ispričati priču o njoj i otkriti njene tajne. Veruje se da je na ovom prostoru u doba Kelta postojalo naselje. Ovo mesto se u istoriji prvo spominje kao Ramski distrikt, srez pa knežina. Dovodi se i u vezu sa osnivačima Rima, Romulom i Remom, a Turci su ovo mesto nazvali Ihram Haram. U Ramu je boravio i Atila Bič božji. Temelje je ipak postavio Bajazit drugi, turski sultan. Legenda kaže da je Bajazit obilazeći svoju vojsku, zastao na brežuljku sa kojeg je pogled na Dunav bio prelep i umirujući. Zaspao je na ihramu (ćilimu) i probudio se sasvim preporođen. Potom je naredio da se tu sazida tvrđava koja je dobila naziv po ihramu. Otvori za topove ukazuju da je bila artiljerijsko utvrđenje, ali imala je i džamiju i brojne dragocenosti. Braneći Ram od Turaka tu je poginuo austrijski grof baron fon Loprešti. U Ramu je izvezno vreme boravio i Vuk Karadžić. U Ramu je tada bila carinarnica u kojoj je Vuk bio nadzornik. Postoje i pisma za koje je utvrđeno da ih je Vuk Karadžić iz Rama poslao Milošu Obiliću. Jovan Protić, prvi Karađorđev diplomata, bio je takođe iz Rama. 









Crkva Sv. Arhanđela u Ramu

I na kraju, stigoh do Golupca, prelepog malog gradića na Dunavu. Izuzetno sređen, simpatičan i čist grad. Zovu ga najširim osmehom Dunava. I zaista, Dunav se tu pretvara u nešto ogromno, što liči na more. Nešto što nije moglo da stane u moj kadar. I baš tu, na Golubačkoj tvrđavi, dočekah najlepši zalazak sunca. 









Na ogranku Homoljskih planina, sagradiše bedeme devet kula ogromne Golubačke tvrđave. Prođoše ovim gradom Dioklecijan, Huni, Justinijan a prvi o njemu pisa Konstantin Filozof. Oblikom podseća na šešir, pa ga prozvaše ''Šešir kula''. Ne zna se kad je nastao i ko ga je sagradio, prvi put se spominje nakon smrti kralja Dragutina 1316. godine. Otimali su se za njega Ugari i Turci. Za vreme cara Lazara dolazi nakratko u posed srpskog naroda. 
A kako dobi ime, postoje razne priče. Neki kažu da je u njemu bila zarobljena vizantijska princeza Jelena, koja je počela je da gaji golubove kako bi ublažila tugu i samoću, pa otud ime Golubac. Druga legenda kaže da je tu nekada živela lepotica Golubana u koju se zaljubio turski paša. Darivao je biserima, svilom i raskošnim poklonima ne bi li se udala za njega. Međutim, ona nije želela da se uda za njega, a on odlučuje da je kazni. Ostavljena je zavezana za stenu iznad Dunava, izdahnula je mučena i unakažena ujedima ptica.



















Vetrenjače u Rumuniji


U povratku svraćam u prelepi ženski manastir Tumani. Bio je sumrak, koji je ovom manastiru dao ton neke mistike i pritajene lepote. Tu se umih, zapalih sveću i kupih malu ikonu za uspomenu. Saslušah priču o manastiru koju ispriča srdačna i topla igumanija Serafina: 

...''Dok je tumarao gustom šumom, Miloš Obilić je, primetivši da se nešto kreće, odapeo strelu i tako nehotice na smrt ranio prepodobnog Zosima Sinaita. Videvši šta je uradio, poneo ga je na ledjima prema svom dvoru da ga previje. Medjutim, smrtno ranjeni pustinožitelj zamolio je da ga spusti na zemlju sledećim rečima: “Tu mani, ostavi da mirno umrem”.
U znak kajanja zbog prolivene krvi, Obilić je na Zosimovom grobu počeo da zida manastir. U vreme kada su radovi stigli skoro do prozora, turski car Murat je sa velikom vojskom pošao na srpsku državu. Okupljajući vojsku, knez Lazar je poslao poruku Milošu: “Tu mani, ostavljaj zidanje, skupljaj Stižane i pohitaj na Kosovo da branimo zemlju”. Tako je, da li po rečima svetitelja ili kneza, narod ovaj manastir nazvao – Tuman.''











Ovde se moje putovanje Dunavskom magistralom i istočnom Srbijom nakratko završava. Nastaviće se pričom iz Đerdapske klisure, koju ću nadam se uskoro posetiti. Ovo putovanje i fotografije imaju poseban značaj za mene a iskustvo je skupoceno i smatram ga ličnim večitim kapitalom koje je samo moje i ostaće utkano u mene. I da, neki ljudi koje neću zaboraviti Marija, Damjan i Bane sa njegovim parfemom ''Miljacka'' Halid Bešlić, :) smejala sam se danima i mirisala na njega, u neverici da i to postoji.